# A2D170-AA04-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2D170-AA04-02
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2d170-aa04-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2d170-aa04-02#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/73/8497733-381-3044-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial, 3 Phase
- **Features:** Dual Voltage
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 43.00W
- **RPM:** 3100 RPM
- **Size:** Round - 170mm Dia
- **Termination:** 7 Wire Leads
- **Voltage:** 230/400VAC
- **Weight:** 2.6 lbs (1.2 kg)
- **Width:** 62.50mm