# A22L-CA-24A-02M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A22L-CA-24A-02M
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a22l-ca-24a-02m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a22l-ca-24a-02m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Square, Button
- **Circuit:** DPST-NC
- **Color:** Blue
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC/DC)
- **Illumination Type, Color:** LED, Blue
- **Illumination Voltage (Nominal):** 24 VAC/DC
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 55°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 22.30mm Dia
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** Standard, Illuminated
- **Voltage Rating:** 110 V