# A21L0C-P03MPH0-520S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A21L0C-P03MPH0-520S
- **Manufacturer:** ODU
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a21l0c-p03mph0-520s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a21l0c-p03mph0-520s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 12A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell, Strain Relief
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C
- **Orientation:** 0
- **Primary Material:** Metal
- **Shell Finish:** Chrome over Nickel
- **Shell Material:** Brass
- **Shell Size:** 1
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination:** Solder Cup
- **Voltage Rating:** 500V