# A21CSP48VDC1.6D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A21CSP48VDC1.6D
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Automotive Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a21csp48vdc1-6d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a21csp48vdc1-6d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 33.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 40 A
- **Features:** Diode, Sealed - Fully
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 33.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 7 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 75VDC - Max