# A20H20BLP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A20H20BLP
- **Manufacturer:** Hoffman Enclosures, Inc.
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a20h20blp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a20h20blp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/35/05/313505-1441-1112-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Container Type:** Junction Box
- **Design:** Hinged Door, Lid
- **Features:** Sealing Gasket, Wall Mount
- **Height:** 7.992" (203.00mm)
- **Material:** Metal, Steel
- **Ratings:** IP66, NEMA 3,4,12,13, UL-508A
- **Size:** 20.000" L x 20.000" W (508.00mm x 508.00mm)