# A204102R30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A204102R30
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Barrier Blocks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a204102r30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a204102r30#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Barrier Type:** 2 Wall (Dual)
- **Bottom Termination:** Wire Wrap
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 30A
- **Features:** Flange
- **Number of Circuits:** 2
- **Number of Rows:** 1
- **Number of Wire Entries:** 2
- **Pitch:** 0.375" (9.53mm)
- **Terminal Block Type:** Barrier Block
- **Top Termination:** Screws
- **Voltage Rating:** 300V