# A16L-TYM-24-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A16L-TYM-24-1
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a16l-tym-24-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a16l-tym-24-1#rfq
- **Actuator Type:** Round, Button
- **Circuit:** SPDT
- **Color:** Yellow
- **Current Rating (Amps):** 5A (AC)
- **Illumination Type, Color:** Incandescent, Yellow
- **Illumination Voltage (Nominal):** 24 VAC/DC
- **Ingress Protection:** IP40
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 55°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 16.00mm Dia
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** Standard, Illuminated
- **Voltage Rating:** 125 V