# A165W-A2AG-24D-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A165W-A2AG-24D-1
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Selector Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a165w-a2ag-24d-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a165w-a2ag-24d-1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/24/36/15243656-Z1369-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 5A (AC), 3A (DC)
- **Features:** Bezel - Square
- **Illumination:** Illuminated
- **Illumination Type, Color:** LED, Green
- **Illumination Voltage (Nominal):** 24 VDC
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Positions:** 2
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 55°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 16.00mm Dia
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** Standard
- **Voltage Rating:** 30 V