# A1555.36.33
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A1555.36.33
- **Manufacturer:** American Electrical Inc.
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable and Cord Grips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a1555-36-33
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a1555-36-33#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Light Gray
- **Includes:** Sealing Ring
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Outside Cable Diameter (Max):** 1.299" (33.00mm)
- **Outside Cable Diameter (Min):** 0.866" (22.00mm)
- **Panel Hole Size:** 1.850" (47.0mm)
- **Thread Length:** 0.591" (15.00mm)