# A1555.11.10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A1555.11.10
- **Manufacturer:** American Electrical Inc.
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable and Cord Grips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a1555-11-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a1555-11-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Light Gray
- **Includes:** Sealing Ring
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Outside Cable Diameter (Max):** 0.394" (10.00mm)
- **Outside Cable Diameter (Min):** 0.157" (4.00mm)
- **Panel Hole Size:** 0.732" (18.6mm)
- **Thread Length:** 0.315" (8.00mm)