# A1545.N0500.12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A1545.N0500.12
- **Manufacturer:** American Electrical Inc.
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable and Cord Grips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a1545-n0500-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a1545-n0500-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Includes:** Sealing Ring
- **Ingress Protection:** IP54/IP68 - Dust Protected, Dust Tight, Waterproof, Water Resistant
- **Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Outside Cable Diameter (Max):** 0.472" (12.00mm)
- **Outside Cable Diameter (Min):** 0.217" (5.50mm)
- **Thread Length:** 0.591" (15.00mm)