# A1545.16.14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A1545.16.14
- **Manufacturer:** American Electrical Inc.
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable and Cord Grips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a1545-16-14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a1545-16-14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Includes:** Sealing Ring
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Outside Cable Diameter (Max):** 0.551" (14.00mm)
- **Outside Cable Diameter (Min):** 0.335" (8.50mm)
- **Panel Hole Size:** 0.886" (22.5mm)
- **Thread Length:** 0.394" (10.00mm)