# A12515RNZG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A12515RNZG
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rotary Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a12515rnzg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a12515rnzg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 38.10mm
- **Actuator Type:** Flatted (6.35mm Dia)
- **Angle of Throw:** 45°
- **Circuit per Deck:** SP8T
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Silver (Ag)
- **Contact Timing:** Non-Shorting (BBM)
- **Current Rating (Amps):** 2.5A (AC), 350mA (DC)
- **Depth Behind Panel:** 20.83mm
- **Index Stops:** Fixed
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Decks:** 1
- **Number of Poles per Deck:** 1
- **Number of Positions:** 8
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 125 V