# A11CSQ24VDC1.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A11CSQ24VDC1.5
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Automotive Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a11csq24vdc1-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a11csq24vdc1-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 62.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Features:** Sealed - Fully
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Release Time:** 7 ms
- **Switching Voltage:** 75VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)