# A1100.20.150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A1100.20.150
- **Manufacturer:** American Electrical Inc.
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable and Cord Grips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a1100-20-150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a1100-20-150#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Silver
- **Includes:** O-Ring, Seal, Strain Relief
- **Ingress Protection:** IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Material:** Brass, Nickel Plated
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Outside Cable Diameter (Max):** 0.591" (15.00mm)
- **Outside Cable Diameter (Min):** 0.433" (11.00mm)
- **Panel Hole Size:** 0.787" (20.0mm)
- **Thread Length:** 0.394" (10.00mm)