# A101J15C0GF5TAA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A101J15C0GF5TAA
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a101j15c0gf5taa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a101j15c0gf5taa#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/11/09/PH/1109PHCT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/09/PH/1109PHCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 100 pF
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V