# A-TB762-TJ14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A-TB762-TJ14
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-tb762-tj14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-tb762-tj14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6 A
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 14
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.300" (7.62mm)
- **Plug Wire Entry:** 180°
- **Positions Per Level:** 14
- **Termination Style:** Screw
- **Type:** Plug, Female Sockets
- **Voltage:** 150 V