# A-TB750-OQ07CV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A-TB750-OQ07CV
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-tb750-oq07cv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-tb750-oq07cv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 20 A
- **Header Orientation:** Vertical
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 7
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.295" (7.50mm)
- **Positions Per Level:** 7
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- **Voltage:** 300 V