# A-TB500-VK16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A-TB500-VK16
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-tb500-vk16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-tb500-vk16#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Current:** 15 A
- **Header Orientation:** 45°
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 16
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.197" (5.00mm)
- **Positions Per Level:** 16
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- **Voltage:** 300 V