# A-TB500-VJ11V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A-TB500-VJ11V
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Terminal Block Accessories
- **Subcategory:** Wire to Board
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-tb500-vj11v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-tb500-vj11v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Current:** 20 A
- **Features:** Interlocking (Side)
- **Mating Orientation:** Vertical with Board
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Pitch:** 0.197" (5.00mm)
- **Positions Per Level:** 11
- **Voltage:** 300 V