# A-TB500-OP13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A-TB500-OP13
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-tb500-op13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-tb500-op13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A
- **Header Orientation:** Vertical
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 13
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 115°C
- **Pitch:** 0.197" (5.00mm)
- **Positions Per Level:** 13
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Unshrouded
- **Voltage:** 300 V