# A-TB381-OQ11CH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A-TB381-OQ11CH
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-tb381-oq11ch
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-tb381-oq11ch#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 10 A
- **Header Orientation:** 90°, Right Angle
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 11
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.150" (3.81mm)
- **Positions Per Level:** 11
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- **Voltage:** 300 V