# A-TB350-TT17
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A-TB350-TT17
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-tb350-tt17
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-tb350-tt17#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 10 A
- **Features:** Interlocking (Side)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 17
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 115°C
- **Pitch:** 0.138" (3.50mm)
- **Plug Wire Entry:** 90°
- **Positions Per Level:** 17
- **Termination Style:** Screw
- **Type:** Plug for Unshrouded Header
- **Voltage:** 300 V