# A-TB350-TJ20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A-TB350-TJ20
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-tb350-tj20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-tb350-tj20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6 A
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 20
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.138" (3.50mm)
- **Plug Wire Entry:** 180°
- **Positions Per Level:** 20
- **Termination Style:** Screw - Leaf Spring, Wire Guard
- **Type:** Plug, Female Sockets
- **Voltage:** 150 V