# A/SCTE2-150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A/SCTE2-150
- **Manufacturer:** Automation Components, Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-scte2-150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-scte2-150#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1%
- **Current:** 50A, 100A, 150A (Selectable)
- **For Measuring:** AC
- **Frequency:** 50Hz ~ 600Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -15°C ~ 40°C
- **Output:** Ratiometric, 0V ~ 5V
- **Polarization:** Unidirectional
- **Response Time:** 300ms
- **Sensor Type:** Current Sensor
- **Voltage:** 600VAC