Part Number: A/RH5-AN-SP-010 Manufacturer: Automation Components, Inc. Category: Sensors, Transducers Subcategory: Humidity, Moisture Sensors Product URL: https://distyparts.com/product/a-rh5-an-sp-010 RFQ URL: https://distyparts.com/product/a-rh5-an-sp-010#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/65/65/14656597-4728-A_RH5-AN-SP-010TB-ND.jpg Summary: A/RH5-AN-SP-010 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Automation Components, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: A/RH5-AN-SP-010 is a humidity, moisture sensors from Automation Components, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Accuracy: ±5% RH Humidity Range: 0 ~ 100% RH Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -40°C ~ 60°C Output: 0V ~ 10V Output Type: Analog Voltage Response Time: 20 s Sensor Type: Humidity, Temperature Voltage: 18 ~ 28VAC, 18 ~ 40VDC Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/automation-components-inc Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/humidity-moisture-sensors Canonical URL: https://distyparts.com/product/a-rh5-an-sp-010