# A/RH3-SP-010
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A/RH3-SP-010
- **Manufacturer:** Automation Components, Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Humidity, Moisture Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-rh3-sp-010
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-rh3-sp-010#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±3% RH
- **Humidity Range:** 0 ~ 100% RH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Output:** 0V ~ 10V
- **Output Type:** Analog Voltage
- **Response Time:** 20 s
- **Sensor Type:** Humidity
- **Voltage:** 18 ~ 28VAC, 18 ~ 40VDC