# A/RH2-20K-R2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A/RH2-20K-R2
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-rh2-20k-r2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-rh2-20k-r2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±2% RH
- **Humidity Range:** 0 ~ 100% RH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** 1.5°C ~ 60°C
- **Output:** 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
- **Output Type:** Analog Current, Analog Voltage
- **Response Time:** 20 s
- **Sensor Type:** Humidity, Temperature
- **Supplier Device Package:** Module
- **Voltage:** 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC