# A/RH2-100-2W-RO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A/RH2-100-2W-RO
- **Manufacturer:** Automation Components, Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Humidity, Moisture Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-rh2-100-2w-ro
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-rh2-100-2w-ro#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±2% RH
- **Humidity Range:** 0 ~ 100% RH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Output:** 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA