# A-1PA-132-500B2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A-1PA-132-500B2
- **Manufacturer:** Amphenol RF
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-1pa-132-500b2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-1pa-132-500b2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/11/16/551116-ARF2200-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** U.FL (UMCC), AMC Plug, Right Angle
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** U.FL (UMCC), AMC Plug, Right Angle
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Type:** 1.32mm OD Coaxial Cable
- **Color:** Black
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 19.69" (500.00mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 90°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω