# A/100-3W-SBS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A/100-3W-SBS
- **Manufacturer:** Automation Components, Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a-100-3w-sbs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a-100-3w-sbs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 mA
- **Mounting Type:** Free Hanging
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 200°C
- **RTD Material:** Platinum (Pt)
- **Resistance @ 0°C:** 100 Ω
- **Resistance Tolerance:** ±0.06%
- **Temperature Coefficient:** ±3850ppm/°C