# 9W1BM12P2M001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9W1BM12P2M001
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9w1bm12p2m001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9w1bm12p2m001#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/63/8506631-1688-2473-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 32.8 CFM (0.918m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 55.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 10.8 W
- **RPM:** 4100 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
- **Static Pressure:** 1.530 in H2O (381.1 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.529 lb (240.00 g)
- **Width:** 33.00mm