# 9S0812P4M011
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9S0812P4M011
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9s0812p4m011
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9s0812p4m011#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 29.3 CFM (0.820m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 22.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.32 W
- **RPM:** 2800 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.110 in H2O (27.4 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.167 lb (75.75 g)
- **Width:** 25.00mm