# 9HT13-32.768KDZC-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9HT13-32.768KDZC-T
- **Manufacturer:** TXC Corporation
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9ht13-32-768kdzc-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9ht13-32-768kdzc-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 90 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.014" (0.35mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)