# 9GA0612M6002
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9GA0612M6002
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9ga0612m6002
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9ga0612m6002#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 12.0 CFM (0.336m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 18.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 600 mW
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.080 in H2O (19.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.156 lb (70.76 g)
- **Width:** 20.00mm