# 9C12063A2101FKHFT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9C12063A2101FKHFT
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9c12063a2101fkhft
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9c12063a2101fkhft#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 2.1 kΩ
- **Size:** 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%