# 9C-12.000MAAJ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9C-12.000MAAJ-T
- **Manufacturer:** TXC Corporation
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9c-12-000maaj-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9c-12-000maaj-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/88/7-/18/887-1830-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/88/7-/18/887-1830-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.161" (4.10mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)