# 9BMC24P2G001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9BMC24P2G001
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9bmc24p2g001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9bmc24p2g001#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/93/8505938-1688-1999-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 65.3 CFM (1.83m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 69.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 74.4 W
- **RPM:** 8200 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
- **Static Pressure:** 7.830 in H2O (1950.3 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.441 lb (200.00 g)
- **Width:** 33.00mm