# 9BMB24F201
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9BMB24F201
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9bmb24f201
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9bmb24f201#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/87/8505870-1688-1377-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 36.7 CFM (1.03m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 56.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 10.8 W
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
- **Static Pressure:** 1.647 in H2O (410.0 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.419 lb (190.06 g)
- **Width:** 33.00mm