# 9BMB12S202
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9BMB12S202
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9bmb12s202
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9bmb12s202#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 43.1 CFM (1.21m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 59.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 16.8 W
- **RPM:** 5250 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
- **Static Pressure:** 2.450 in H2O (610.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.419 lb (190.06 g)
- **Width:** 33.00mm