# 9BFB12P2H003
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9BFB12P2H003
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9bfb12p2h003
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9bfb12p2h003#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/58/8506588-1688-1372-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 56.5 CFM (1.58m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 62.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 27.6 W
- **RPM:** 3750 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 5.020 in H2O (1250.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.75 lb (340.19 g)
- **Width:** 32.00mm