# 9BD12FA6-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9BD12FA6-1
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9bd12fa6-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9bd12fa6-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 8.8 CFM (0.246m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 39.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.16 W
- **RPM:** 3900 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 76mm L x 69.7mm H
- **Static Pressure:** 0.800 in H2O (199.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.128 lb (58.06 g)
- **Width:** 20.00mm