# 9B1W2TP48P0S001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9B1W2TP48P0S001
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9b1w2tp48p0s001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9b1w2tp48p0s001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 692.0 CFM (19.60m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP56 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 73.5dB(A)
- **Operating Temperature:** -13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 110.4 W
- **RPM:** 3400 RPM
- **Size:** Square - 270mm L x 270mm H
- **Static Pressure:** 2.650 in H2O (660.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 99.00mm