# 9B-7.3728MAAJ-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9B-7.3728MAAJ-B
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9b-7-3728maaj-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9b-7-3728maaj-b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/24/19/7224196-887-1000-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 7.3728 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.145" (3.68mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)