# 9B-36.000MAAJ-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9B-36.000MAAJ-B
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9b-36-000maaj-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9b-36-000maaj-b#rfq
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 36 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.145" (3.68mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** 3rd Overtone
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)