# 9AS7A240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9AS7A240
- **Manufacturer:** Schneider Electric
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9as7a240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9as7a240#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 17.8 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 204 VAC
- **Must Release Voltage:** 48 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 40°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 277VAC, 28VDC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187"/0.250"