# 9AD1201H1H1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9AD1201H1H1
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9ad1201h1h1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9ad1201h1h1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/44/8497443-1688-2083-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 106.0 CFM (2.97m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, PSE, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 42.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **Power (Watts):** 4.40W
- **RPM:** 3250 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.340 in H2O (84.7 Pa)
- **Termination:** 2 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 100 ~ 240VAC
- **Weight:** 0.639 lb (289.85 g)
- **Width:** 38.00mm