# 99M1121-16-0/9-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 99M1121-16-0/9-0
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/99m1121-16-0-9-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/99m1121-16-0-9-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/0.0117"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.150" (3.81mm)
- **Jacket Color:** Black, White
- **Length:** 3281' (1000.0m)
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 120°C
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 16 AWG