# 99118-0302SCHWARZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 99118-0302SCHWARZ
- **Manufacturer:** Eisele Connectors
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Pneumatics, Hydraulics - Tubing, Hose, Piping
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/99118-0302schwarz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/99118-0302schwarz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Burst Pressure:** 653 PSI (45 bar)
- **Color:** Black
- **Fluid Type:** Compressed Air, Vacuum, Water
- **Inner Diameter:** 0.079" (2.00mm)
- **Material:** Polyester, Polyurethane (PUR)
- **Operating Temperature:** -35°C ~ 90°C
- **Outer Diameter:** 0.118" (3.00mm)