# 99005-4303GRUEN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 99005-4303GRUEN
- **Manufacturer:** Eisele Connectors
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Pneumatics, Hydraulics - Tubing, Hose, Piping
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/99005-4303gruen
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/99005-4303gruen#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Burst Pressure:** 1102 PSI (76 bar)
- **Color:** Green
- **Fluid Type:** Vacuum
- **Inner Diameter:** 0.118" (3.00mm)
- **Material:** Polyamide (PA)
- **Minimum Bend Radius:** 0.787" (20.00mm)
- **Operating Temperature:** -60°C ~ 100°C
- **Outer Diameter:** 0.169" (4.30mm)